Jak vybrat vířivku?

Vířivka už dávno není jen zbytečným rozmarem. Jde o překvapivě praktický doplněk s léčivými a relaxačními účinky, který může využívat celá rodina včetně dětí i seniorů. Je vhodná pro rehabilitaci po zranění a zlepšuje imunitu i pohyblivost. V současné rozmanité nabídce se zorientujte v našem rádci Jak vybrat vířivku.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Jak vybrat vířivku podle konstrukce

Jak vybrat nafukovací vířivku

Nafukovací vířivka je levnějším modelem, než pevné vířivky z akrylátu. Hlavní předností je možnost složení a přemístění. Jednu vířivku tak můžete používat doma i na chatě.

Venkovní vířivka volá vždy po použití podložky. Materiál tak ochráníte např. před ostrými kamínky. Uvnitř si naopak dávejte pozor na hmotnost. Napuštěná vířivka s lidmi může jednoduše přesáhnout i 1 000 kg.

Oblíbenou variantou je nafukovací vířivka se solinátorem. Různé modely nabídnou pohodlný relax různému počtu lidí, na výběr je např.:

Nafukovací vířivky

Akrylátová

Akrylátové vířivky jsou ideální, pokud vířivku nehodláte nikdy stěhovat. To zpravidla znamená (kromě vyšší ceny) i rozmanitější design a kvalitnější zpracování. Na výběr máte mezi zapuštěnou a volně stojící variantou. Tento model je ideální jako celoroční venkovní vířivka.

Měla by rovněž stát na povrchu s vysokou nosností, který by měl být zároveň zcela vodorovný a jednolitý. Zohlednit byste měli i přívod a odtok vody, stejně jako zapojení elektřiny a důležitou roli hraje i možnost servisu. Technik by měl mít co možná nejsnadnější přístup ke každé části vířivky.

Vířivé bazény Akrylátové

Vířivka může být chloubou vaší zahrady, stejně jako středobodem vaší koupelny. Další tipy Jak na dokonalou koupelnu se dočtete v našem článku.

Vířivka podle základních požadavků

Počet osob

Na trhu můžete najít malé modely pro 1-2 osoby, stejně jako velké vířivky až pro 8 lidí. Nejběžnější počet je 4-5 osob a je jen na vás, jak velké pohodlí chcete mít. Stejně tak byste ale měli myslet na děti a starší osoby. Ne všechny modely jim totiž budou vyhovovat z hlediska bezpečnosti a např. vstupu do vody.

Nabídka je v tomto ohledu skutečně široká:

Tvar a materiál

Nejčastější tvary jsou kruh, ovál, čtverec nebo mnohoúhelník. Při výběru však myslete na pohodlí (např. dostatek prostoru pro natažení nohou apod.) a hlavně na jednoduchou údržbu. Tvar vířivky může být také daný napevno uchycenými vnitřními sedáky.

Pokud nebudeme počítat tvrzenou gumu, můžete dnes narazit nejčastěji na 4 druhy materiálu:

  • Rhino Tech materiál je uživatelsky příjemný, pevný a odolný proti UV záření. Zvládne i menší mráz a vířivky z něj vyrobené koupíte za rozumnou cenu. Můžete ho najít i pod názvem Premium PVC a skládá se ze 6 vrstev (ochranné vrstvy proti UV záření, PVC, výztuže, laminátové tkaniny, další výztuže a další vrstvy PVC).
  • Akrylát je základní materiál pro výrobu skořepiny pevných vířivek. V tomto případě byste měli vybírat důkladně, neboť kvalita akrylu se různí. Obecně platí, že nejkvalitnější materiál pochází z USA, nejméně kvalitní (a nejlevnější) z Číny.
  • I-beam je patentovaná struktura vyztužující materiál pomocí vzduchových komor.
  • Laminované PVC je materiál ze 3 vrstev s ochranou proti UV záření.

Nové moderní materiály umožňují, že i nafukovací a mobilní model může sloužit jako vířivka se solinátorem.

V našem rádci si připomeňte, jaké existují typy bazénů.

Design

Pro skutečně zajímavý design volte pevné vířivky. Vestavné modely mohou mít obložení z různě barevných a tvarovaných dlaždic. Volně stojící modely zaujmou dřevěným dekorem. Mobilní varianta může disponovat většinou jen jinak barevně upraveným povrchem. V některých případech je potažená textilem odolným proti oděru.

Vířivky a parametry

Rozměry

Nejmenší kruhové vířivky mají průměr okolo 150 cm a hloubku 60 až 80 cm. Pokud chcete více prostoru, standardem je průměr cca 2 m s hloubkou 90 cm. Modely s obdélníkovým půdorysem disponují rozměry od 180 × 120 cm.

Modely pro více osob se pohybují na úrovni 210 × 180 cm s hloubkou 90 cm. V naší nabídce najdete i vířivky mnohem větších rozměrů. Platí zde úměra, že čím je vířivka širší a čím má větší objem, tím více je určena pro osoby vysokého vzrůstu.

Objem

S rozměry úzce souvisí objem vody. I skrze něj si můžete udělat dobrou představu o velikosti vířivky. Nejmenší varianty mají objem kolem 600 - 800 l. Většina se ale nachází v rozmezí 950 - 1 400 l.

Typ a počet trysek

Trysky se dělí na vodní a vzduchové. Vodní můžeme na základě proudu dále rozlišit na přímé, rotační a pulzační. Vodní trysky dokonale uvolní vaše svaly a klouby, zatímco vzduchové trysky se starají o povrchovou masáž. Uvolnění se pak pomocí vibrací dostává do celého těla.

Ideální je, pokud má vířivka kombinaci několika druhů trysek. Stejně tak vás zajímá i regulace jejich výkonu a případně uchycení k akrylu. To nejlepší je bezsilikonové. Nejčastěji se počet trysek pohybuje mezi 110 - 140 ks

Vyšší počet trysek neznamená automaticky lepší vířivku. Tu utváří především správné rozmístění trysek, jejich regulace a další vlastnosti.

Venkovní vířivka nabízí v zimě dokonalý relax

Venkovní vířivka - její funkce a možnosti

Aromaterapie

Jinak řečeno léčba vůněmi, funguje na bázi speciálních esenciálních olejů. Po vdechnutí vonné látky dojde k ovlivnění autonomního nervového systému a k požadovanému efektu. Např. snížení krevního tlaku nebo vyvolání příjemných a uklidňujících pocitů. Oleje mají takové složení, které nezanáší filtr ani odpady.

Osvětlení a chromoterapie

V tomto případě jde o navozování příjemných pocitů prostřednictvím barev. Některé vířivky mají možnost různobarevného osvětlení a instalace podvodních reflektorů.

Barvy

Nejčastěji se setkáte se 4 variantami podvodního osvětlení:

  • Modrá – zklidňuje a zlepšuje koncentraci
  • Červená – urychluje látkovou výměnu, rozproudí krev
  • Zelená – naladí vás na přírodu, navozuje duševní klid
  • Žlutá – dodává energii, teplo a pozitivitu

Regulace proudu, intenzity a bakterií

Regulátor bývá nerezový, nebo plastový a při výběru myslete na umístění vířivky. Pokud bude často na slunci, může dojít k degradaci nerezového ovladače např. poškrábáním nebo korozí. Myslete i na to, že vše budete ovládat mokrýma rukama, proto by jednotlivé prvky měly být ergonomicky výrazné.

Další oblíbenou funkcí je ionizátor. Jde o systém, který pomáhá eliminovat bakterie ve vířivce, a tím snižuje spotřebu chemických čisticích prostředků.

Audiosystém

Integrovaný zvukový systém může obsahovat rádio, MP3 přehrávač, nebo předvolenou relaxační hudbu.

Příslušenství


  • Filtrace

Jejím účelem je odstranit z vody nečistoty na hladině, pod ní a také ze dna vířivky. Filtraci byste měli vybírat především podle výkonu - platí, že čím vyšší výkon, tím lepší. K filtraci totiž lze připojit i vysavač, tepelné čerpadlo nebo solární ohřev. Samotná filtrace je nejčastěji kartušová nebo písková.

Typy filtrace

V případě kartušové varianty se voda filtruje přes papírový válec, který je nutné několikrát týdně propláchnout proudem vody. Vhodná je pro menší vířivky, je levnější a není tolik energeticky náročná.

Písková filtrace vodu žene přes křemičitou náplň, která zachycuje nečistoty. Jde o nenáročné zařízení, jež se mění jednou za 2 až 3 roky. Zároveň díky němu ušetříte za bazénovou chemii, ačkoliv se jedná o dražší variantu v porovnání s papírovými kartušemi.

Kartušové filtrace

Pískové filtrace

  • Chemie

Je dalším nezbytným příslušenstvím k udržování kvality vody. Asi nejdůležitější věcí je hodnota pH. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 6,8–7,2. Tedy stejně jako u běžných bazénů. Hodnotu můžete snadno zjistit díky elektronickým nebo papírovým testerům. Průběžně je třeba sledovat i tvrdost vody, předejdete tak vzniku vodního kamene a ucpávání trysek.

Druhy chemie
  • Chlorová chemie – nejklasičtější užívané prostředky s typickým odérem. Vyšší teploty a vysoká koncentrace však mohou mít za následek štípání očí. Řešením mohou být chlorové tablety, u kterých se nemusíte bát předávkování.

  • Bezchlorová chemie – někdy také nazývaná kyslíková. Není prakticky cítit, je ale náročnější na správné dávkování a je náchylnější na usazování nečistot v potrubí. Často je třeba kombinovat s dalšími prostředky.

  • Bromová údržba – 20g tablety bromu se vkládají do prostoru filtru, nebo do malého plováku. I v tomto případě se doporučuje kombinace s další chemií.

Bazénová chemie

Bazénová chemie úprava pH

Příslušenství k bazénům

  • Čerpadlo

Může být součástí filtračního systému a platí, že čím vyšší výkon, tím lépe. Hodnoty se pohybují od 0,6 kW do více než 2 kW. Při jejich konstrukci je kladen důraz na minimální hluk.

Čerpadla

  • Podložka

Je nezbytná, pokud se vířivka nachází venku. Samozřejmostí je voděodolnost, tím pádem by neměla plesnivět. Při zimním používání doporučujeme termoizolační podložku.

Bazénové podložky

  • Schůdky

Budou se vám hodit pro bezpečnější a pohodlnější pohyb do a z vířivky. Měly by mít protiskluzovou úpravu.

Schůdky k bazénům

  • Vysavače do vířivky

Pracují stejně jako ty bazénové. Dělí se do 3 skupin na ruční, poloautomatické a automatické. Nejpraktičtější budou většinou ruční. Vysáváte tak po dně nečistoty a koncovka hadice je napojena na filtrační zařízení.

Bazénové vysavače

Tip

Pokud vířivka nemá integrované sedáky, je možné je samostatně dokoupit v nafukovací i pevné verzi. U ní je dokonce možné nastavit výšku tak, aby vyhovovala i dětem.

Rady na závěr

Jak vyčistit vířivku?

Na čištění vířivky jsou určené takzvané Whirlpool pure produkty, které zčásti pročistí vířivku před samotným vypuštěním. Po jejich aplikaci už dovnitř nevstupujte, zapněte čerpadlo a nechte ho chvíli běžet. Poté vodu vypusťte a vířivku ručně vyčistěte. Teprve pak ji můžete znovu napustit.

Jak vypustit vířivku?

Pokud používáte vířivku jen pro soukromé účely, stačí vodu měnit 2× až 4× ročně. O kvalitu vody se postará chemie. Ta je nezbytná i proto, že teplota vody bude okolo 37 °C, což je ideální předpoklad pro vznik a množení bakterií a nečistot.

Jak zalepit vířivku?

V první řadě je třeba zjistit, odkud uniká voda. Pokud to není od ventilku, připravte si mýdlovou vodu, kterou potřete vířivku. Tam, kde vznikají bublinky, je díra. Na opravu jsou určené celé sady, které obsahují lepidlo, aplikátor i záplaty.

Při opravě platí několik zásad:

  1. Záplata by měla být větší alespoň o 1 cm na každé straně.
  2. Lepidlo je třeba nanést na poškozené místo i na záplatu a po přilepení s ničím nehýbat alespoň 15 minut.
  3. Je možné lepit i pod vodou. Lepidlo však naneste jen na záplatu, okamžitě ji ponořte, zalepte místo a uhlaďte. S poškozeným místem pak minimálně 12 hodin nemanipulujte.

Další užitečné články

Dokonalá koupelna